Śródmózgowie

Trzeba też parę słów napisać o tkankach zarządzanych przez śródmózgowie, które jest częścią pnia mózgu. Są to mięśnie gładkie powstałe ze zmodyfikowanych mięśni  jelit.

Główną funkcją organów sterowanych przez ten ośrodek jest ruch, przemieszczanie płynów czy „kęsów” pożywienia.  Obejmuje on następujące mięśnie gładkie:

– macicy

– jelit

– serca

– naczyń krwionośnych

Różnią się one tym od mięśni prążkowanych ( oczywiście oprócz budowy ), że wolincjonalnie NIE JESTEŚMY w stanie wpływać na ruch, czy ich pracę. Bo jak podnosimy rękę w górę chcąc to zrobić, to następuje to przy udziale naszej woli, co by było jak byśmy mogli wpływać na pracę serca lub jelit, to możemy sobie tylko wyobrazić.

W przypadku konfliktu włączającego program specjalny, tkanki te wytwarzają trwałe zgrubienia, które nie stanowią jakiegoś większego mechanicznego problemu, a wręcz przeciwnie, wzmacniają tkankę, powodując silniejsze skurcze tych mięśni. I to jest biologiczny sens dopasowania do sytuacji konfliktowej, zgrubienie i wzmocnienie mięśni w celu poprawienia ich funkcji ruchowych.